Angyali Segítség Advent
Mai vendégszerzőnk Mucsi Tina, a Rajzmeditáció© megalkotója.
Tina egy igazi varázsló, nem kisebb varázslatot vitt véghez, mint, hogy megtanított rajzolni. Tina elve, hogy mindenki tud rajzolni, aki tud vonalat húzni. Ezt az elvet adja tovább a Rajzmeditáció órákon, a jobb agyféltekés tanfolyamokon, és a többi alkotós-kreatív foglalkozásán. Tinának köszönhetem, hogy újra felfedezhettem a kreatív alkotás örömét, ami azért fontos, mert a kreatív alkotófolyamat közben könnyebben meghallhatjuk az angyalaink válaszait. Tehát az alkotás összeköt bennünket az angyalokkal.
A következő hetekben Tina a kreatív karácsonyi készülődésben segít bennünket.
Az Angyali Segítség Adventi cikksorozatában 28 napon át 6 vendégszerzőtől és tőlem találtok napi egy karácsonyra hangoló írást, videót vagy hanganyagot.
R. Kövér Balázs.
Nektek megvannak még a gyermekkori rajzfüzeteitek, „ragasztós” füzeteitek, rajzos naplóitok? Nekem szerencsére néhányuk megmaradt és nagyon klassz néha belelapozni vagy a saját gyerkőceimnek megmutatni őket. Nagy kincsek ezek: szavak nélkül is megmutatják, hogy éreztük magunkat akkoriban, mi foglalkoztatott bennünket és jó bennük még, hogy tartósabbak, mint a rajzlapra rajzolt, így könnyebben elkallódó alkotások.
Emellett a kisgyermek önkifejezéséhez a rajzolásra, ragasztásra, maszatolásra nagy szükség van – feltöltődik alkotás közben és levezeti az esetleges feszültséget is, az eredmény pedig sikerélményt ad és nagyszerű emlék lesz később.
És mit szólnátok például egy olyan mesekönyvhöz, amit a gyerkőcöd készít el saját magának – a Te segítségeddel – a kedvenc meséivel a téli szünetben?
Íme, így készítsétek el!
A füzet
Válasszunk egy nagyalakú, legalább A4-es, lehetőleg spirál füzetet! Ez könnyebben bővül, ha ragasztunk bele, nem lesz rögtön „duci” a füzet. A legjobb, ha a gyermekkel együtt választjuk ki,mibe alkossunk, hogy tényleg olyan legyen, ami már az első pillanattól kedves neki. Ha egyszerű borítója van, az is festhető-díszíthető, de ha pedig már gyárilag szép, díszített borítója van, az is nagyszerű.
Ha magunk díszítjük a borítót illetve a gyerkőc, gondoljunk arra, hogy a használat és tárolás közben a ráragasztott dolgok lepotyoghatnak, így kidülledő apróságokat kívülre inkább ne tegyünk!
A téma
A füzet lehet egyetlen kedvenc mese otthona, de akár egy teljes mesegyűjtemény is. Elkészülhet „egyszerre”, néhány hét alatt, de elkészülhet folyamatosan is, mindig a kedvenc mesékkel kiegészülve. A dolog nagyon egyszerű: a füzetbe a gyermek a kedvenc meséiből rajzol le jeleneteket, először részletesen lerajzolhatja (a ruháját vághatja-ragaszthatja) egy-egy oldalra sorban a főszereplőket és aztán a következő oldalakra jöhetnek a kedvenc jelenetek a meséből.
Papírok, festékek…
Bátran használjunk fel bármit, ami vágható-ragasztható: teafilter-papírt, csokipapírt, maradék scrapbook papírokat (ha magunk is készítünk ilyesmit, mindig van maradék) vagy akár kekszek, kávék kartondobozát, csomagolópapírját. A figurák kivághatóak kifestőkönyvből, újságból, csomagolópapírból is és a meséből kedvenc idézeteket is mellé lehet írni vagy kinyomtatva melléragasztani. A gyermekek fantáziája kifogyhatatlan, nagyszerűen fogják tudni hasznosítani ezeket!
Tippek
1. A ragasztgatás előtt érdemes a füzetlapot alapozóval átfesteni, aztán akrilfestéket használhatunk a színes háttérhez. (Az alapozó kis műanyag tégelyben a hobbiboltokban kapható, az akrilfestékeknél kell keresni „Gesso” néven, de fehér akrilfesték is megfelel.) Az alapozás persze nem elengedhetetlen, de masszívabbá, tartósabbá teszi az oldalakat. A változatos textúrákhoz a még nedves vagy félig megszáradt festéket „pacsmagoljátok” ronggyal, szivaccsal, összegyűrt nylonzacskóval, buborékfóliával – kísérletezzetek bátran!
2. Jópofa lehet, ha egy kis papírcsíkot kettéhajtunk, egyik felét a füzetbe, másik felét egy megrajzolt, körbevágott figura hátuljára ragasztunk. A papírcsík helyett bármilyen kis rugóval is megtehetjük ugyanezt – ha ez drótból van, érdemes azt biztonsági okokból bevonni ragasztószalaggal. Így lesz egy amolyan “kiugró” (= “pop-up”) mesefiguránk az oldalon.
3. Írott oldalak is készülhetnek art journal (avagy művésznapló) technikával. Az alapozás után rajzolhat-festhet a gyerkőc díszes kereteket egymásba, ezekbe pedig legbelülre kerülhet egy hosszabb írott blokk a kézírásával vagy nyomtatott formában, beragasztva. Papírokat is rétegezhet egymásra keret gyanánt, rétegenként egyre kisebbeket “tornyozva”, ragasztva egymásra és ugyanígy ebbe is kerülhet az iromány.
4. A gyermekünk könyvének természetesen saját maga és a családja, barátai, ovistársai, osztálytársai is lehetnek a főszereplői: rajzolhat-készíthet ő is útinaplót a nyaralási vagy a karácsonyi élményeiről!
Biztassuk őt kreatív önkifejezésre, rajzolásra és mutassunk neki példát az alkotás örömeiből, hogy majd neki is legyen mit megmutatnia a saját gyermekeinek – és főként tudjon neki mesélni a közös, alkotással töltött pillanataitokról!
Mucsi Tina
Rajzmeditáció-oktató
http://kreativonismeret.hu/
http://rajzmeditacio.hu/
Angyali Segítség Advent
Holnap a télre, a tél természetes lelki folyamataira hangolódunk Niki segítségével az Angyali Segítség Adventi sorozatában.
A sorozatban eddig megjelent:
Bárkinek lehet csodálatos karácsonya – Sarkadi Kriszta írása
Meditálj hangokkal – Gyöngyő videós dalmeditációja
Advent felnőtteknek – Csajági Ildikó írása
Lélekmelengető ajándékok – Mucsi Tina írása
Áldd meg az óévet! – Papp Niki írása
A Szív Angyalai – Pásti Nóra képe
7 dolog, amit nem tudtál a karácsonyról – R. Kövér Balázs írása
A legszebb ünnepi fohász – Sarkadi Kriszta írása
Mókás hangmeditációs gyakorlatok – Gyöngyő videós dalmeditációja
Minden és semmi – Csajági Ildikó adventre hangoló verse
Karácsonyi félelmeink – Mucsi Tina írása
Különbéke az ünnepekre –Papp Niki írása
Virágangyal – Pásti Nóra képe
Mit kérj az angyaloktól karácsonyra? – R. Kövér Balázs írása
Szándéknyilatkozat az önelfogadásról – Sarkadi Kriszta írása
Együtténeklés, lélekteljes elfogadás – Gyöngyő videós dalmeditációja
Minden nap karácsony – Csajági Ildikó írása
Kommentek